Goji Berry Faydaları

Goji Berry Faydaları

Goji Berry faydaları, sayılamayacak kadar fazladır. Oldukça etkili antioksidan özellikleri bulunan Goji Berry, besin değerleri ve şifalı etkileriyle bilinir. Anavatanı olan Asya'da olsun, geleneksel Çin tıbbında olsun geçmişten beri hastalıkların tedavisinde kullanılır. Çalı formundaki Goji Berry bitkisinin lezzetli ve sulu meyveleri tam anlamıyla şifa deposudur. Kolesterol ve kan basıncını dengeleyen, kan şekerini kontrol altına alan, böbrek ve karaciğer sağlığında önemli bir yeri bulunan, kano temizleyen, kalp sağlığını koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren etkileriyle Goji meyvesi uzmanların önerdiği bir besindir. Goji Berry bitkisinin her yeri alternatif tıpta değerlendirilir. Meyvenin saplarından yağ, yapraklarından çay yapılabilir. Meyveleri taze ve kurutulmuş olarak tüketilebilir. Meyvenin kendisi protein bakımından zengindir. İçeriğindeki çinko, demir, amino asitler, beta karoten, fosfor, C ve B kompleks vitaminleri besin değerinin farkını ortaya koymaktadır. Goji Berry faydaları olan bir bitkidir. Bir uzmana danışarak bunlardan bilinçli bir şekilde faydalanabilirsiniz.


Goji Berry faydaları nelerdir?
 • Goji Berry antioksidan değeri günümüzde bile bilinen en yüksek olan besinler arasındadır.
 • İçeriğinde bulunan methionine, leucine, threonine gibi 19 farklı amino asit, çinko, kalsiyum, selenyum, germanyum benzeri 21 iz minerali Goji Berry tüketilmesinin ne kadar faydalı olduğunu ortaya koyuyor.
 • Goji Berry zengin bir C vitamini deposudur. İçeriğinde portakaldan fazla C vitamini bulunur.
 • Bu meyve tüketilen besinlerin yağa dönüşmesine engel olur, besinlerin enerjiye çevrilmesini sağlayan B vitaminlerini içerir. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde Goji Berry çayı oldukça talep görmektedir.
 • E vitamini genellikle tahıl ve tohumlarda vardır. Meyvelerde ise nadiren bulunur. Bu vitamini içeren meyveler arasında Goji Berry meyvesi de vardır. Ortalama bir Goji meyvesinde % 8 oranında E vitamini vardır. 
 • Kan yağları olan kolesterolü düşüren bir etkisi vardır. Bunu içeriğindeki anti alevlendirici ajan olan beta sitosterol sayesinde sağlar.
 • Cinsel iktidarsızlığı önlemede, büyüme hormonlarının artmasında önemli faydaları vardır.
 • Goji Berry faydaları arasında beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlamakta bulunur. Bunun için hormonların işlevini görmesini sağlayan, üretim için gereken yağlı asitleri bünyesinde barındırır.
 • Kan basıncını düzenleyen Goji meyvesi, kalbin işlevini yerine getirmesine yardımcıdır.
 • Anti bakteriyel ve anti fungal etkisi olan solavetiveno içeriğiyle Goji Berry yararlı bir meyvedir.
 • Lösemi rahatsızlığı için faydalı olan, aktif doğal bir bileşik olan physalin içermektedir.
 • Goji Berry kanseri önlemede, tümör oluşumlarının büyümesini önlemede etkilidir. Bu meyveyi anti kanser ilacı olarak görebilirsiniz.
 • Karaciğer hücrelerini yenileyici etkisi, karaciğerde kolin üretiminin olmasına yardımcı betain içeriğiyle Goji harika bir meyvedir. Betain hafızanın güçlenmesinde, sakinleşmede, kas gelişiminde ve karaciğerin hastalıklardan korunmasına destek olur.
 • Goji meyvesi DNA yapısını koruyan bir etkiye sahiptir.
 • Beta karoten içeriği havuçtan bile fazla olan bir meyvedir.
 • Goji Berry içeriğinde göz retinasındaki iki karotenoidden birisi olan zeaxanthin içerir. Bu sayede göz sağlığında, görme sorunlarında tavsiye edilen bir meyvedir. Görme etkisini loş ışıkta bile güçlendiren bir besindir.
Goji Berry faydaları açısından bir meyveden daha fazlasıdır. Bu küçük sulu, lezzetli meyvelerin değeri geçmişten günümüze kadar bilinmiştir. Mutluluk meyvesi, uzun yaşam meyvesi gibi önemli isimleri de bulunan Goji Berry, hipofiz bezinde üretilen Hcg hormonunu yani büyüme hormonunu arttırır. Bunun etkisiyle uyku sorunlarınızı giderir, vücudunuzdaki yağ oranının azalmasını sağlar, sizlerin daha genç görünmenize, daha dinamik olmanıza yardımcı olur. Günümüzde hala tedavisi tam olarak bulunmayan Alzheimer hastalığını bile önlediği söylenen bu meyveyi uzmanlara danışarak tüketebilirsiniz. Bilinen bir yan etkisi olmasa bile, bitkilerin tedavi amacıyla kullanımında uzmanlara danışılması önemlidir.

Benzer Konular

Goji Berry Faydaları Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...