Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' denilen virüsün bulaşması neticesinde kendini gösterir ve deride et beni olarak et parçacıkları oluşturur. Siğil bulaşıcılığının yanında tehlike oluşturabilir. Yalnız sonucunda hayati tehlike riskini taşıyan hastalık değildir. Şayet genital siğiller ayrıdır. Bu tip siğillerin kanser riskini taşıdığından genellikle tehlikeli olabilirler. Genital siğilin haricinde bir çok değişik siğil vardır. Yüzde çıkan siğiller, elde çıkan siğiller, ayakta çıkan siğillerdir. Özetlersek virüslerin vücuda yayılmasına bağlı bulunan, vücudun her yerinde siğiller görülebilmektedir.

Eldeki siğil, Ellerde oluşan siğiller, en çok karşılaşılan siğil virüsüdür. Viral kökeni olarak bulaşıcı özelliği olan ve vücudun değişik bölgelerine yerleşmektedirler.

Eldeki siğillerin yayılması ve görünümü şu şekilde tarif edilebilir;

Siğiller, el sıkışma, öpüşme ve aynı zamanda temizlik ürünlerinin kullanılarak diğer başka insanlara bulaştırma riskini taşır. Genelde yüz ve boyun kısımlarında oluşan siğillerde hastaların siğili tanıması için zaman alabiliyor. Bu siğilin çoğalmasına neden olarak yayılması şeklinde gerçekleşiyor. Fakat ellerde olmuş siğil daha erken tanısı yapılabilmektedir. Parmak ve el kısmında kabuklu, sert tırtıklı bir yapısı olan siğil, en çabuk yayılma göstererek hızlı büyümesini sağlar. "zaman içinde geçer" düşünüldüğünde siğiller daha çok görülür ve dağılmasına sebep verecektir.

Eldeki siğiller neden oluşur?

Elde oluşan siğil ile beraberinde getirdiği birçok siğilin oluşma etkeni HPV virüsüdür. Bu virüs derinin yüzeyini kaplayarak hücrelerin içine girerek üremeye başlamaktadır. Hpv virüsü derinin içine yerleştiğinde deri hücreleri şekilsiz olarak üremeye neden olur ve gayet ufak bir selim tümörü bu siğilleri başlatmaktadır. Siğiller, kişilerde virüsle geldiği kanıtlanmış bir türden bulgulardır. Siğiller bulaşıcıdır, bir kimseden diğerine veya vücudun bir yerinden başka bir yerine geçerek bulaşma sağlar. Bazı durumlarda da direk deriyle temas halindeyken yada ortak kullanımlı bir eşyadan, yani bir havludan geçerek bulaşma sağlar. Hpv virüsü derinin oluşturduğu bir incecik çatlak nedeniyle bile deri altından geçerek siğile sebebiyet verir.

Ellerdeki siğilin tedavisi nasıl olur?

El ve vücut bölgesinde oluşan siğil asla el ile müdahale yapılmaması, koparılmaması gerekir. Fakat en çok hatalardan birisi de "zaman içinde geçer" diyebilen siğilde daha hızlı ve dağılmasına sebep vermektedir. El ve tırnaklarda oluşan Perungual ismini alan genellikle el bakımını yaptıranlar ve tırnak yeme alışkanlığı yapanlarda görülür. Bu hastalarda siğil tırnak kısmına yani alt bölümüne girerek burada dağılarak siğiller gözlemlenir. Bu nedenle çok acı verirken tedavi süreci de daha fazla uzar. Siğillerin tedavi kısmı değişik krem yada jel kullanılabilmektedir. Yalnız bunlar oluşmuş bir siğili tedavi ederken diğer siğillere etki etmez. Yakma tedavisi el bölgesindeki oluşan siğili en yok edicisidir. Özel olarak en başarılı tedavi yöntemidir. Şayet tedavi bitiminden sonra hastanın bir süreliğine gözetim altında izlemek gerektirebilir. Nedeni ise, yeni oluşacak siğile karşı önlem alınmasına yöneliktir.

Benzer Konular

Elde Siğil Yorumları

umut yaşam icon

Gulsum

2018-06-29

Arkadaşlar geçen sene bende de siğil vardi ve yaktırmıstım yani bi ilacı var onu sıkıyolar tabi bu bi seansta bitmyor 4-5 defa gtmistim ben bunun seansina öyle geçmişti ilk baslarda acıyor ama sonradan alışıyor insan korkulcak bisey yok

Cevap Yazumut yaşam icon

erol

2018-03-09

kalpten inanarak.okutmayi deneyin.bendede vardi ilac gecirmedi.askerdeyken bir koye gitmistik.orada yasli bi amca okudu hepsi iyilesti.ellerimin ustu doluydu.

Cevap Yazumut yaşam icon

EBRU

2018-03-09

Elimde uzun süredir siğiller var.her geçen gün farklı noktalara sıçrıyor.ilaç kullanıyorum ama fayda etmedi kurutmuyor kökünden.ne yapmayalıyım

Cevap Yazumut yaşam icon

samsunlu

2017-12-04

Arkadaşlar annem siğillere karşı şifalı bitkilerden bir ilaç yapıyor birçok insanın derdine derman oldu allah nasip etti hepinize allah şifalar versin

Cevap Yazumut yaşam icon

Cansel sever

2017-09-23

Elimde siğil var. Galiba tırnağımı yediğim için oluştu. Artık yemiyorum ama nasıl geçer bilmiyorum. Doktora gitmeli miyim. Yoksa doğal bir tedavi yöntemi var mı??

Cevap Yazumut yaşam icon

Sema Nur

2017-08-15

Elimde eyaz kuck nokta cikti bu sinilmidir?Daha oncede elimde birtane cikti,simodikinin sinil olmasi mumkunmu?

Cevap Yazumut yaşam icon

aaayse gun

2017-07-15

elımde bısey cıktı ama sigilmi degılmı bılmıyorum

Cevap Yazumut yaşam icon

Sahretullah

2016-01-27

4 noktada siğil var elimin bunun tedavisi nedir yardım edermisiniz

Cevap YazYorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...