Goji Berry Bitkisi

Goji Berry Bitkisi

Goji Berry bitkisi, Çin, Moğolistan ve Himalaya da ortaya çıkmış olan yaklaşık olarak 6000 yıllık bir bitkidir. Sağlığa bir çok faydası bulunan bu meyve ülkemizde de sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Goji berry ülkemizde kurt üzümü olarak da bilinmektedir. Güçlü bir antioksidan olarak Çin de 2000 yıldır kullanılmaktadır. Tibetliler yüzlerce yıldır bu bitki ile yapmış oldukları ilaçları kolesterol ve kan basıncını düzenlemede kullanmışlardır. Aynı zamanda karaciğeri korumak için de faydalarından yararlanmışlardır.  Bağışlık sistemini düzenlemek, görüş bozukluğunu düzenlemek de kullandıkları faydalar olarak bilinmektedir. Goji berry bitkisi aynı zaman içerisinde sedef hastalığına, alerjiye, kronik sedef hastalığına ve şeker hastalığına da çok iyi gelmektedir. 


Küçük ve yumuşak kırmızı tanelerden oluşan goji berry bitkisi çok sulu ve tatlı bir meyvedir. Yaban mersini ve kirazın tadını andıran bir yapısı vardır. Kuru meyve olarak bilinen goji berry taze meyve olarak da tüketilir. Bu bitkiden çok farklı şekillerde faydalanılmaktadır. Bitkisinden çay, saplarından ise yağ da yapılmaktadır. Hafızayı güçlendirme konusunda oldukça etkilidir. Var olan tümörün büyümesini engeller, kansere karşı korur, fazla yağlardan kurtularak zayıflamaya yardımcı olur. Hayati organlarımızı koruyarak, kalp, böbrek, karaciğer, kas ve kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olur. Bu gibi özelliklerinin var olmasından dolayı mutluluk ve sağlığı ifade eden isimlerle adlandırılmıştır. 

Goji Berry Bitkisi Faydaları Nelerdir?

Tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Sapı, posası, meyvesi ve yaprakları dahil tamamen bir antioksidan kaynağıdır. En yüksek antioksidan barındıran meyvelerden birisidir. Uzun yaşamak için kullanılması gereke ender bitkilerden birisidir. C vitamini açısından gıdaların süperi olarak bilinmektedir. yaklaşık olarak yüzde on üç oranında içerisinde protein barındırmaktadır. İçerisinde yüzde sekiz oranında E vitamini ve B vitamini bulundurmaktadır. Protein miktarı açısından kepekli buğday besininden bile daha güçlüdür. Solavetivone içerir. Bu madde çok güçlü bir antioksidan içermektedir. Gojiberry bitkisi mineraller açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Çinko, fosfor, selenyum, kalsiyum gibi bir çok minerali bünyesinde barındırır. Aynı zamanda içerisinde on dokuz farklı çeşitte amino asit bulunmaktadır. Menopoz semptomlarını yok eden özellikleri bulunmaktadır. Cinsel iktidarsızlığa iyi gelir. Kalp ve kan basıncına faydaları vardır. DNA yı koruyan bir yapısı ve etkisi vardır. Havuçtan daha güçlü bir beta karoten kaynağı olmaktadır. Kanserden koruyucu etkileri vardır. Hastalıklara karşı direnci kuvvetlendirir. Enzim değerlerini yaklaşık yüzde kırk oranında kadar artırmak ile görevlidir. Bu sayede yaşa bağlı kalmadan vücut direncini de artırmaktadır. Goji berry bitkisi kolesterolü seviyesini düzenler. Göz sağlığı açısından çok faydalıdır.Çünkü İçerisinde göz sağlığını olumlu yönde etkileyen zeaxnthin maddesi bulunmaktadır. Şeker ve insülün seviyesini düzenler.

Benzer Konular

Goji Berry Bitkisi Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...