Ebegümeci Otu

Ebegümeci Otu

Ebegümeci otu, sağlık bakımından faydalı olan bitkiler arasındadır. Ebegümeci otu yaklaşık olarak 20-30 cm kadar bir boya sahiptir. Görünüm olarak üzüm yaprağına benzemektedir. Çok ince ve kadifemsi bir yapısı vardır. Bu özelliği ile diğer otlardan ayırt edilebilmektedir. Ebegümeci otunun çiçekleri kıllı ve yıldıza benzeyen desenlere sahiptir. Ebegümeci otu daha çok meralarda yetişmektedir. Bu sebep ile ebegümeci otunu her mevsim bulmak çok zor olabilmektedir. Ebegümeci otu kendi kendine yetişir ve mor çiçeklere sahiptir. Ebegümeci otunun içerisinde çok fazla demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum vardır. Bu ot özellikle içerisinde bulunan sodyum sayesi ile insan sağlığını olumlu etkilemektedir. Ebegümeci otunun yaprakları sebze olarak kullanılırken, çiçekleri de ilaç olarak kullanılmaktadır. Ebegümeci otunun kökü ve sapları kullanılmaktadır. Ebegümeci otu çoğunlukla çay olarak tüketilmektedir. Yine bu otu bazı kişiler cildi için kullanırken, bazıları da saçları için kullanmaktadır. Ebegümeci otunun kuru yaprakları ve çiçekleri kaynatılmak şartıyla çay olarak tüketilmektedir. 


Ebegümeci Otu Faydaları Nelerdir? 

Ebegümeci otu sahip olduğu vitaminler sayesi ile cildi besler ve ciltteki ölü deriyi atar. Cilt üzerinde meydana gelen sivilcelerin veyahut yaraların iyileşmesinde etkili olan bir bitkidir. Cildin erken yaşlanmasını önlerken, cildin yenilenmesini de sağlar. Ebegümeci otu lapa haline getirilip çıbanların, yaraların, egzama olan cilt üzerine koyulur ise faydasını gösterir. 

Ebegümeci otu saç sağlığı üzerinde de etkili olan bir bitkidir. Ebegümeci otu eğer düzenli bir şekilde kullanılır ise saç kırılmalarını ortadan kaldırır ve daha güçlü saçların çıkmasını sağlar. Ebegümeci otu 2-3 dakika kadar suda kaynatıldıktan sonra saçlara uygulanırsa hem saçlar hem de kafa derisi temizlenir. Bu sayede kafa derisindeki yağlar kaybolurken, kaşıntı sorunları da ortadan kalkar. Saçı yumuşattığı gibi parlak bir görünüm de kazandırır. Saçların hem daha sağlıklı hem de daha hızlı büyümesini sağlar. 

Özellikle gastrit problemi yaşayan bireyler bu otu kullanmaya özen göstermelidir. Ebegümeci otu sindirim sistemi ve mide sağlığı üzerinde de etkileri olan bir bitki olmakla birlikte sınırı aşmadan tüketildiğinde herhangi bir yan etki yapmaz. 

Ebegümeci otu solunum yolu sistemi için yararlıdır. Solunum yolları rahatsızlıkları için birebir olan bir bitkidir. Bu ot solunum yolu sağlığı için kullanılırken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Ebegümeci otu sonbahara doğru toplanmalı ve güneşte kurutmaya dikkat edilmelidir. Bir bardak su içerisine bir yemek kaşığı kurumuş yaprak ve çiçekleri karıştırılarak yaklaşık 15 dakika kadar demlendikten sonra günde 3 bardak tüketilmelidir. 

Ebegümeci otu göğsü yumuşatırken, öksürüğü de kesmektedir. Aynı zamanda ateş düşürücü etkiye sahiptir. Nezle ve bronşit gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Burun kanamasını kestiği gibi burun tıkanıklığına da iyi gelmektedir. Nefes darlığına da iyi gelen bir bitkidir. Ebegümeci otu mide ağrısına ve mide bulantısına da iyi gelmektedir. Mide ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayarak kabızlığı gidermektedir. Ses kısıklığına iyi gelirken bademcik ve boğaz iltihaplarını da gidermektedir. Cildi koruduğu gibi aynı zamanda cildi hem yumuşatır hem de nemlendirmektedir. Gözaltında meydana gelen kırışıklıklara ve şişliklere karşıda etkili olan bir bitkidir.

Benzer Konular

Ebegümeci Otu Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...