Balgam Söktürücü Kür

Balgam Söktürücü Kür

Balgam söktürücü kür, özellikle kış aylarında sıklıkla rastlanan şikayetler içerisinde yer alır. Üst solunum yolları problemi ile ortaya çıkan balgam, öksürük, gıcık, boğazda yanma hissi, yüksek ateş gibi şikayetler ile birlikte gözlenir. Boğazda bulunan dokunun hasar görmesiyle ortaya çıkar. Nezle ve grip gibi hastalıklar sonucu ortaya çıkar. Akciğerde biriken mukoza tabakasının boğaza doğru ilerlemesi ile o bölgede birikmesi sonucu ortaya çıkar. Bu süreç içerisinde kişinin yemek yeme esnasında güçlük yaşanmasına neden olur. Bir haftadan uzun sürmesi halinde vakit kaybedilmeden doktora gidilerek gerekli tedavinin yapılması gerekir. Tıbbi tedavinin yanı sıra balgam söktürücü kür bitkisel tedaviler ile oluşan şikayetin giderilmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde kullanılacak bitkinin doğru araştırılarak hangi miktarda kullanılacağının belirlenmesi gerekir. Böylelikle balgam probleminin giderilmesi sağlanır. 


Balgam söktürücü kür uygulamaları

Nane limon kürü, geçmişten günümüze en çok kullanılan yöntemler içerisinde yer alır. Özellikle öksürük, gıcık, soğuk algınlığı, üst solunum yolları hastalıklarında her evde yapılması ile tüketilmesi halinde tedavi sağlanır. Nane limon kürü içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde boğazda bulunan mukoza tabakasının atılmasına fayda eder. Nane de bulunan mentol ve limonda bulunan antioksidanlar sayesinde bu bölgede bulunan dokunun hasarını gidererek iyileşme sağlar. 2 su bardağı suyun içerisine 2 yemek kaşığı nane atılarak limonun küçük parçalar halinde dilimlenmesi ile karışım hazırlanır. 15 dakikaya kadar kaynatılması ile kür hazırlanır. İçerisinde bulunan posanın süzülmesi ile suyunun tüketilmesi halinde balgam probleminin giderilmesi sağlanır. Günde 2 kez tekrar edilmesi ile bir hafta uygulanması yeterlidir.  

Turp ve bal kürü, alternatif tıp içerisinde kullanılan yöntemler içerisinde yer alır. Özellikle üst solunum yolları problemi ve balgam şikayetlerinin giderilmesinde etkisinden faydalanılır. Balgamın giderilmesi için balın kullanılması ile bu bölümünde yumuşama sağlanır. Bu uygulama için 1 adet orta boy siyah turpun alınması ile ikiye bölünmesi gerekir. Turpun orta kısmından oyularak ortası çıkartılır. Tam orta kısmının tabanından küçük bir delik açılarak altına su bardağı konur. Turpun oyduğumuz kısmının  içerisinde bal konulması ile gece yatmadan önce bu uygulama yapılır. Sabah uyanıldığı zaman balın turpun içinden geçerek bardağa aktığı görülür. Sabah kahvaltıda elde edilen ballı turp suyunun tüketilmesi inanılmaz şifa sağlar. 40 gün boyunca hiç ara vermeden uygulanması halinde öksürük, solunum yolları problemi, balgam, boğaz ağrısı şikayetlerinin giderilmesi sağlanır.

Zencefil bal süt kürü, yetişkinlerde ve çocuklarda sıklıkla gözlenen boğaz şikayetlerinin giderilmesinde en etkili tedavi yolları içerisinde yer alır. Özellikle üst solunum yolları içerisinde kuru öksürük, balgamlı öksürük ve gribin tedavisinde son derece faydalıdır. Bu uygulama için bir bardak sıcak sütün içerisine bir tatlı kaşığı balın karıştırılması gerekir. Ardından  taze zencefilin rende yardımıyla rendelenmesi sonrasında sütün içerisinde katılması ile günde iki kez yapılarak tüketilmesi gerekir. Zencefilin içerisinde bulunan maddeler sebebiyle boğazda bulunan mukozanın dışarı çıkmasını sağlar. Ayrıca balgam nedeniyle oluşan hasarı tedavi eder. Yumuşatma özelliği ve mukozayı yerinden oynatma özelliği sayesinde ağız yolu ile dışarı atılmasını destekler. Uygulanmaya 15 gün devam edilir.

Benzer Konular

Balgam Söktürücü Kür Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...