Balgam Söktürücü Doğal Yöntemler

Balgam Söktürücü Doğal Yöntemler

Balgam söktürücü doğal yöntemler, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alır. Özellikle kış aylarında ortaya çıkar. Kişide nefes alırken güçlük yaşanması, sürekli öksürük, kuru öksürük, ateşlenme bir şey yiyememe gibi problemler ile birlikte ortaya çıkar. Üst solunum yolları problemleri içerisinde yer alır. Boğazda bir şey varmış gibi hisse neden olur. Bu süreç içerisinde tıbbi tedavi için doktora gidilerek gerekli tetkiklerin yapılması ile uygun ilaç tedavisi sağlanır. Ancak alternatif tıp içerisinde balgam söktürücü doğal yöntemler sayesinde tedavi edilmesi sağlanır. Bu süreç içerisinde boğazda biriken mukus tabakasının çıkartılması için kişide sürekli öksürük oluşur. Vakit kaybedilmeden tedavisi yapılmalıdır.


Balgam söktürücü doğal yöntemler nelerdir?

Limon uygulaması, boğaz bölümünde yer alan balgamın giderilmesi için kullanılacak en bilindik yöntemdir. Limon kullanılması ile içerdiği asit miktarından faydalanılarak boğaz bölümünde yer alan balgamın vücuttan atılması sağlanır. Limon çayı kullanılarak boğazda yer alan mukusun çıkması sağlanır. Limonun bir bardak su ile sonrasında tüketilmesi gerekir.  Ayrıca siyah çaya limon sıkılarak da tüketilmesi etkilidir. Limon içerisinde bulunan Asetik asidin balgam söktürücü özelliği bulunur. 

Okaliptüs yağ, alternatif tıp içerisinde birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. özellikle balgam söktürücü doğal yöntemler arasında yaygın olarak kullanılır. Okaliptüs yağı ile Hindistan cevizi yağının karışılması ile göğüs bölgesine masaj yapılması bu bölgede bulunan yutkunma probleminin giderilmesini destekler. Ayrıca burada yer alan balgamın dağılarak yok olmasını sağlar. 

Zerdeçal , balgamlı öksürük problemlerin giderilmesi için zerdeçal en etkili yöntem olarak kullanılır. Zerdeçal bal, süt birlikte kullanılır ise etkisini daha fazla artırır. Özellikle yatmadan önce veya sabah uyanıldığı zaman bir bardak sıcak sütün içerisine bir tatlı kaşığı zerdeçal, bir çay kaşığı bal karıştırılması ile tüketilmesi bu bölümde bulunan şikayetlerin giderilmesi sağlanır.

Zencefil, alternatif tıp içerisinde üst solunum yolları tedavisinde kullanılır. Balgam söktürücü doğal yöntemler içerisinde de kullanılması ile faydalarından istifade edilir. Sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Taze zencefilin rendelenerek suyunun sıkılması ile sıcak suyun içerisine karıştırılması sonrasında içerisine bir çay kaşığı bal eklenerek tüketilmesi bu bölgede bulunan balgamın ağız yoluyla dışarı atılmasını destekler.

Kuru soğan, soğanın içerisinde bulunan antioksidan sebebiyle geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Özellikle balgam söktürücü doğal yöntemler içerisinde oldukça etkilidir. Soğuk algınlığı, kuru öksürük, balgamlı öksürük, ses kısıklığı gibi problemlerin giderilmesinde en etkili çözümdür. Soğan içerdiği antienflamatuar özellik sebebiyle ve antibakteriyel özellikli sayesinde balgamın doğal yöntemler ile dışarı atılmasını destekler. Bu süreç içerisinde soğanın bölünerek içerisine şeker eklenip bir saat kadar dinlenmesinin sonrasında suyunun sıkılarak tüketilmesi oldukça etkilidir. 

Bal, öksürük, balgam gibi problemlerin giderilmesinde son derece faydalıdır. Boğazı yumuşatarak rahatlama sağlar. Bu uygulama için bir bardak ılık suyun içerisine bir tatlı kaşığı balın karıştırılarak içilmesi gerekir. Bu bölgede bulunan balgamın yumuşayarak çıkmasını sağlar. Günde bir kez uygulanması yeterlidir. 

Benzer Konular

Balgam Söktürücü Doğal Yöntemler Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...