Sinir Sistemi Fizyolojisi

Sinir Sistemi Fizyolojisi

Sinir sistemi fizyolojisi, hücrelerin, doku ve organların, çeşitli fonksiyonların gerektiği gibi yapılabilmesi için, yapıların hem kendi aralarında, hem de çevreden gelen uyaranları doğru şekilde değerlendirmeleri gerekir. Sinir sistemi canlıda vücudu için çevreden gelen uyarıları reseptörleriyle alan, bundan elde edilen verilere göre çeşitli organların harekete geçmesini sağlayan önemli bir sistemdir. Omurgalılarda olan sinir sistemi, farklı alanlara ayrılmış ve karmaşık görevleri üstlenmiş kompleks bir organ gibidir.

Sinir sistemi fizyolojisi

Omurgalılardaki sinir sistemi iki farklı kısma ayrılmıştır. Bunlardan periferik sinir sistemi duyu nöronları ve motor nöronlarından meydana gelir. Motor sinirlerini içeren sistemin içinde, kalp kası, düz kaslar ve salgı bezlerini uyaran otonom sinir sistemi ile iskelet kaslarını uyarıcı somatik sinir sistemi bulunur. Otonom sinir sistemi de kendi arasında sempatik ve parasempatik sinir sistemi olarak ayrılır.

Merkezi sinir sistemi ise, beyin, omurilik, omurilik soğanı, beyin sapı, beyincik gibi yapılardan oluşur. Omurgalıların hepsinde beyin tek yapıdadır. Embriyonik neural tüp meydana geldiğinde, anterior uç genişlemekte, 3 ana beyin vesikülü yani  ön beyin, orta beyin ve arka beyin şeklinde farklılaşır. Koku alma, tat alma ve görme gibi merkezler ön beyinde yer alır. Küçülmüş olan orta beyin, göz kaslarının hareketi le optik kiazmanın oluştuğu merkezdir. İskelet kaslarının kontrolünü sağlayan arka beyin, zar labirentten bilgiyi alır. Bunun yanında kaslar, tendonlar ve eklentilerdeki reseptörlere ger beslemeyi yapar. Kas kasılmasına neden olan motor impulsları gönderir. Bütün omurgalılardaki vücut duruşunu arka beyin düzenler.

Merkezi sistemdeki omurilik ise, omurganın içinde boydan boya uzanan kanalda yer alan yapıdır. Görevi periferden gelen iletileri beyne ya da tam tersi yöne, beyinden gelen iletileri de vücuda iletmektedir. Yani beyin ve vücut arasındaki iletişim omurilik tarafından sağlanır. Bu bölge aynı zamanda kasları kontrol altında tutan refleks merkezi olarak çalışır. Refleks merkezlerinin beyinle bağlantı kurmasını sağlar. Refleks uyarılan reseptörlerin ve effektör organlarda oluşturulan istek dışı hareketleri kapsar.

Omuriliğe ulaşan duyu sinir hücrelerinin gövdesi omurilik dışında olur. Bunların duyu fibrilleri de omuriliğin dorsal bölgesine ulaşır. Bu alanda internöronlar ile ya da motor nöronlarla sinaps yapmaktadırlar. Motor sinir hücresinin gövdesi omuriliğin ventral bölümündedir. Duyu nöronuyla alınan uyaranlar omuriliğe getirilmektedir. Burada bir ya da daha fazla motor sinir hücresiyle sinaps yaparlar. Uyarana verilecek yanıt impulsı da motor sinir hücresiyle effektör organa taşınır. Bu sayede refleks yayı tamamlanır. Yani refleksin oluşması için, uyarıyı alacak reseptör, uyarıyı iletecek duyu nöronu, uyarıya cevap hazırlayan merkez, yanıtı iletecek motor nöronu, uyarıya yanıt verecek effektör organ olmalıdır. Bunlardan biri eksik olursa, refleks oluşamaz. 

Benzer Konular

Sinir Sistemi Fizyolojisi Yorumları

Hiç Yorum Yapılmamış! İlk Yorumu Siz Yapmak İstermisiniz?

Yorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...