Santral Sinir Sistemi

Santral Sinir Sistemi

Santral sinir sistemi, diğer adıyla merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten, ayrıca bunlarla bağlantılı olan sinirlerden meydana gelmiştir. Çevresel sinir sisteminden duyusal impulsları alır, buna yanıtı kontrol eder. Santral sistem vücuttaki kontrol ağı gibidir. Bu sistemden etkilenen faaliyetler ise, kas kontrolü, nefes alıp verme, görme ve bellektir. Bu önemli bölümdeki hasarda ya da bir hastalığın bu alanı etkilemesi sonucunda ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Beyinde anormal elektriksel aktivite sonucunda epilepsi yani sara hastalığı, otoimmün hastalıktan oluşan multipl skleroz MS, dopamin eksikliği nedeniyle parkinson hastalığı oluşabilir. Bunlar gibi santral sinir sistemindeki bozukluklardan kaynaklanan çeşitli rahatsızlıklar bulunmaktadır.

Çevresel sinir sistemiyle beraber davranış ve hareket kontrolünde etkin olan santral sinir sisteminin çevresel sinir sisteminden ayrıldığı belirgin bir sınır bulunmamaktadır. Sistemdeki beyin kafatasıyla, omurilik omurgayla koruma altına alınmıştır. Santral sistem kafatasındaki beyinle başlar, aşağıda omurgadaki omurilik ile sonlanır. Bunlar birbirleriyle nöronlarla iletişime geçer. Santral sinir sisteminin gelişimi embriyonik  dönemde altı hafta içinde, ön beynin serebrum ve ara beyin olarak bölünmesiyle, arka beynin metensefalon ve myelensefalon olarak bölünmesiyle başlar.

Santral sinir sistemi hastalıkları

Santral sistemde etkili olan çok sayıda hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklar arasında santral sinir sistemi enfeksiyonu ensefalit, çocuk felci, sinir hücrelerindeki dejenerasyondan alzheimer hastalığı, iltihap ve otoimmün hastalıklarından multipl skleroz MS, çeşitli kas hastalıkları bulunmaktadır. Santral sinir sistemi kanserleri, beyin tümörleri gibi rahatsızlıklarda genellikle ölümle neticelenebilir.

Santral sinir sisteminin görevleri

Sistemde beyin duyu organlarının, hafızanın ve düşüncenin merkezi konumundadır. Vücutta kan basıncını düzenler, vücut ısısını ayarlar, açlığı, uykuyu, uykusuzluk halini kontrol altında tutar, hormonları düzenler, istemli çalışan organları kontrol altında tutar. Gelen uyarılara karşı emirler üreterek, vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir idareci gibi görevini yapar. Bu görevler, vücudun içinden ve dışından gelen uyarıların birleştirilmesi, vücudun koordinasyonunun sağlanması, organların ve organlar arası düzenlemelerin yapılması şeklinde gerçekleştirilir. Bu görevler yerine getirilirken, çevr4esel sinir sisteminin yardımı alınır. Tüm sinir sistemi birlikte hareket ederek, vücuttaki istemli ve istemsiz hareketleri, davranışları belli bir düzen içinde yürütür. Bu düzendeki herhangi bir bozulma ya da sinir sistemi organlarındaki hasar durumunda, vücutta rahatsızlıklar ortaya çıkar, bütün işlevlerde aksama olur. Bu nedenle sinir sistemindeki ahenk bozulmamalı, vücudun sağlıklı olması sağlanmalıdır.

Benzer Konular

Santral Sinir Sistemi Yorumları

umut yaşam icon

Secil

2017-12-14

Her şeye sinirleniyor ve baş arkasında yani ensede ağrı oluşuyor bu nedemek oluyor

Cevap Yazumut yaşam icon

Ibrahim mamatlar

2017-06-16

Ben ates buz denilen ve extacsy denilen uyusturucu kullandim bir ay bir sure kullandim 20 tane hap toplamda ve 5 defa buz kullandim sonucunda belimde bir cok ciddi agri cekiyorum bel fitigi bel kaymasi ayrica sac dokulmem var bana nasil bir tavsiyeniz olur merkezi sinir sistemime nasil konu geldi acikma ve uyku uyumuyordum verdigim hasarlari bilmek ve bu konuda nasil bir yol izlemem gerektigiyle bilgi istiyorum cok acizim yardim istiyorum bir yildir bu aliskanliklarimi biraktim ve sigarada kullanmiyorum

Cevap Yazumut yaşam icon

MEHMET

2016-12-24

ÇİN DÜĞÜMLERİ YAZDIM BU ÇIKTI BÖYLE BİR SİSTEM OLUR MU ARKADAŞ

Cevap Yazumut yaşam icon

ismail çalıkuşu

2016-12-07

Merhaba sayın hocam siteniz çok güzel hocam ben nevşehir üniversitesi biyomedikal cihaz teknolojisi bölümünde öğretim görevlisiyim hocam izninizle sizin bu bilgilerinizi blok sayfamda kullanıp öğrencilerime sizi kaynak göstermek istiyorum iyi çalışmalar..

Cevap YazYorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...