Fosfor Nerelerde Kullanılır

Fosfor Nerelerde Kullanılır

Fosfor Nerelerde Kullanılır, Fosfor, İnsan vücudunda en çok bulunan minerallerden biridir. Fosfor hem şekerlerde hem de proteinler de bulunan inanılmaz bir mineraldir. Vücudumuzda bir çok işlev de bulunan fosfor doğada genelde katı bir halde bulunmaktadır. İnsan vücudunda hücrelerin DNA ve RNA temel yapı taşını oluşturmaktadır. Bu nedenle insan vücudun dengesini oluşturmakta da önemli bir etkiye sahiptir. İnsan vücuduna bitkiler ve bakteriler yolu ile geçmektedir.


Fosfor Nerelerde Kullanılır?

Çabuk alev alan ve karanlıkta parlayan basit bir cisim olmasından dolayı genellikle biraz fosforu ısıtarak kırmızı bir renk alması sağlanır ve açık hava da çok çabuk alev almasından dolayı daha az tehlikeli olan barut yapımlarında yani kibrit ve havai fişek yapımlarında kullanılır. Beyaz renginde olan fosfor çok şiddetli bir zehir içerir. Yapılan araştırmalar da fosforun kireçlenmiş kemikte ve idrar gibi bir çok tahlillerde bulunması ile, kimyacılık alanlarında, eczacılık, tıp, nükleer fizik ve metalürji alanlarında sıklık ile fosfor kullanılmaya başlanmıştır. 

Fosfor Nerelerde Kullanılır, Çeşitli alanların yapımına katkı da bulunan fosfor, son zamanlarda özellikle sodyum ampullerinin yapımında kullanılmış olan camların eldesi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca fosforun özellikle gübre elde ediminde kullanılması ile de son zamanlarda tarım ve hayvancılık sektöründe de oldukça önem taşıyan bir hal alır duruma gelmiştir. Aynı zamanda fosforun kullanıldığı alanlar, insan hayatını oldukça kolaylaştıran diş macunu ve deterjan yapımını gibi insan vücudunu tehdit eden zararlı maddeler ve bakteriler ile mücadele de kullanılan çoğu kimyasal (pestisitlerin) de bileşeninde fosfor bulunmaktadır. 
Fosfor, canlılarda da hücre içeriğinin bir yaşamsal bileşeni olan, özellikle de kemik dokuları ve sinir dokuları için oldukça önemli bir yere sahip olmaktadır. Kemik külünden elde edilmiş olan fosfor, Kabartma tozu yapımında kullanılan mono kalsiyum fosfatın elde edilmesi içinde kullanılır. Bu kullanılan fosfat kalsiyum fosfordur. Trisodyum Fosfat ise, suların yumuşatılması için temizlik malzemelerinde ve paslanmaya karşı kullanılan malzemelerin tümü için önemli bir fosfor bileşiğidir. 

Fosfor Nerelerde Kullanılır, Fosfor ayrıca gıda sektöründe içecekler de asit oluşturması amacı ile de kullanılmaktadır. Fosfor ayrıca deri üretiminde de kullanılarak deri üretimi için önemli bir yere sahiptir. Elektro polisaj banyoları içinde fosfor kullanılır. Yapı kimyasalları sektöründe son yıllarda fosfor kullanımına büyük önem verilmiştir. Özellikle rafine yağ sektöründe de fosfor kullanılmaktadır. Metal işlemelerde, kozmetik ürünlerinde ve yapım aşamalarında, yapı kimyasallarında galvano da ve tekstil yardımcı kimyasal olarak fosfor kullanımına ağırlık verilmiştir.

Benzer Konular

Fosfor Nerelerde Kullanılır Yorumları

umut yaşam icon

Sanane ismimden

2018-02-06

Abi ben neyin yapısında dedim ne çıktı çok kötü berbat ıyyyyy

Cevap YazYorum Yap

Bülten

Popüler Makaleler

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir Sistemi Hastalıkları

Sinir sistemi hastalıkları, sinir sistemi içinde beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirl...
Siyah Havuç

Siyah Havuç

Siyah havuç, bir diğer adı ile şalgam havuç, şalgam suyunun ham maddesi olarak kulla...
Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil İçin Okunacak Dua

Siğil için okunacak dua, siğillerin yok olması için okunan duadır. Siğil duası 3-5...
Ayak Altında Siğil

Ayak Altında Siğil

Ayak altında siğil, çoğunlukla ayak tabanında oluşan siyah noktalı gri ya da koyu k...
Verrutol Siğil İlacı

Verrutol Siğil İlacı

Verrutol siğil ilacı siğil tedavisinde kullanılan topikal bir ilaçtır. Özellikle el...
Siğil İlacı

Siğil İlacı

Siğil İlacı, Piyasada birden fazla siğil ilacı bulunmaktadır. Siğiller bazen dokt...
Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer

Siğil Nasıl Geçer, Siğil çok fazla görülen bir deri virüsüdür. Siğilin diğer ...
Elde Siğil

Elde Siğil

Elde Siğil, Siğil genellikle bir virüs hastalığıdır. 'Human Papilloma Virüs' deni...
Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir Sistemini Güçlendiren Besinler

Sinir sistemini güçlendiren besinler, sinir sistemi sağlıklı işlev gördüğü süre...
Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik Sinir Sistemi

Sempatik sinir sistemi, irade dışında çalıştırılan otonom sinir sisteminin bölüm...